piątek, 19 kwietnia 2019

"Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków" Lars Lenth (recenzja przedpremierowa)


Chciałam przeczytać tę książkę, kiedy tylko mój wzrok padł na jej okładkę. Wilki, konflikt między obrońcami zwierząt a myśliwymi i całą resztą wrogo nastawioną do fauny. Czułam, że będzie to lektura pełna emocji, bynajmniej nie dlatego, że to kryminał. Tak, mamy  tu zwłoki (a raczej to, co z nich zostało po uczcie drapieżników), jednak nie trup i nie śledztwo są najważniejszym elementem "Mężczyzn, którzy nienawidzą wilków".

Opowieść Larsa Lentha zaczyna się tragedią. W Norwegii, po raz pierwszy od ponad dwustu lat, drapieżniki zabiły człowieka. Zaatakowały kobietę z dzieckiem, które udało się jej w ostatniej chwili podsadzić na gałąź i tym sposobem uratować mu życie. Syn widział jednak, jak wilki rozszarpują jego matkę. Jak na ironię, ofiarą okazała się żona członka stowarzyszenia Mieszkańcy Prowincji w Obronie Zwierząt Drapieżnych. Czy to przypadek, zrządzenie losu, czy może jeszcze coś innego? Śmierć kobiety to woda na młyn dla myśliwych (ich hasło to "Z-Z-M", zastrzel, zakop, milcz), wspieranych przez mieszkańców. Staje się też kartą przetargową w rękach osób zainteresowanych korzyściami, jakie może przynieść. Zarówno finansowymi, jak i politycznymi. Zaangażowanych jest kilka stron, a żadna nie zamierza odpuścić. Konflikt eskaluje, ofiar przybywa.

W jednym narożniku mamy ekscentrycznego profesora Gilberta, który nie boi się mówić, co myśli ("Dawne religie, w których dzikie zwierzęta były stworzeniami świętymi, nie najlepiej nadawały się do chronienia nowych bogactw. Więc wymieniono bogów"). Jest zastraszany i okradany przez "nieznanych sprawców", a lokalsi go nienawidzą za jego miłość do wilków. W drugim narożniku mamy tzw. ludzi na stanowiskach i ich szemrane interesy, załatwiane pokątnie. Są też obrońcy zwierząt, czujni i gotowi do walki. Jest ktoś "niesamowicie dobry dla dobrych i niesamowicie bezwzględny dla podłych". Są i mieszkańcy Elverum, oporni na wiedzę, żyjący w swoim grajdołku bez chęci do zmian, bez pomyślunku o czymkolwiek innym niż oni sami i ich sprawy. Przyznam, że czytałam o nich z obrzydzeniem - ale nie ze zdziwieniem. U nas też są tacy ludzie.

Ktoś może rzec, że książka pisana jest stronniczo, jakby przez osobę, która nie darzy myśliwych zbytnią sympatią. Gdy mowa o nich, mamy zbliżenie na pożółkłe zęby albo plamy potu pod pachami, czytamy o prostackich żartach czy liczeniu w myślach koron, jakie zarobią na zabiciu jak największej liczby wilków. Prawie widać, jak myśliwskie paluszki drżą z niecierpliwości, jak im tęskno do strzelby... Z drugiej strony, autor to mistrz wędkarstwa muchowego, zatem nie można mu przypiąć łatki zapalonego miłośnika zwierząt, wrogiego zabijaniu. Tworzy zakochanego w wilkach profesora-dziwaka, który opowiada o nich z emfazą, by chwilę później grzebać w nosie, a wydłubaną zdobyczą strzelić do zlewu. Trudno rozgryźć myśli Lentha.

Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, że Norwegia to kraj z tak mocnymi tradycjami myśliwskimi. Nie przypuszczałam też, że tak niefrasobliwie podchodzi się tam do kwestii rolnictwa i hodowli - ot, wypuścimy owce na pastwiska i niech sobie radzą. Straty (zagubienia, zagryzienia, choroby, śmierć w wyniku zaplątania w druty czy wnyki etc.) wliczamy w koszty, i tak wyjdzie taniej niż pilnowanie ich czy ogrodzenie terenów. Przypomina mi to naszych polskich rolników, którzy narzekają, że dziki ryją im pola czy lisy duszą ptactwo, ale zapytani o zabezpieczenia gospodarstw i pól oburzają się, że ich na to nie stać. Od lat żerują na nieświadomości społeczeństwa, czym jest współczesne rolnictwo. Przeciętny człowiek na hasło "rolnik" w pierwszej kolejności pomyśli o biedaku, który w pocie czoła pcha pług za swoją szkapą, a w zagrodzie muczy mu zabiedzona krasula. Tymczasem duży odsetek rolników to właściciele wielohektarowych gospodarstw, z pogłowiem liczonym na kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk. Z Boryną, który przed śmiercią wyszedł obsiać pole, nie łączy ich absolutnie nic. Oczywiście, nie przeszkadza im to regularnie uderzać w płacz, że mają straty. Norwegowie podobnie. Nie mają zamiaru chronić swoich owiec, bo szkoda im funduszy i fatygi. Jak je coś zaatakuje, to się to zatłucze. Ot i tyle, siła prostoty.

A sami myśliwi... To ci dopiero klika! Wygląda na to, że wszędzie ta grupa społeczna jest taka sama - zadufana, wyniosła, z niewiadomego powodu uważająca się za elitę, mimo że bliżej jej do biedy umysłowej. Złożona z osób często zamożnych, ale prostackich, w rodzaju "chłop wyjdzie ze wsi, ale wieś z chłopa nie". Nasi wciąż próbują wmawiać społeczeństwu, że są strażnikami lasu, troszczą się o zwierzynę i edukują nowe pokolenia. Ich norwescy koledzy nawet nie udają, że zależy im na dobru przyrody. Można poczytać to za plus - przynajmniej nie są hipokrytami.

"Problem polega na tym, że wilki wchodzą w paradę myśliwym i chrzanią im polowania. Panom myśliwym się to nie podoba, że wilki zabierają im "ich" zwierzynę łowną. Uważają je za konkurencję przy żłobie".

O tym głównie są "Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków". Jeżeli ktoś sięgnie po tę książkę, bo to nowy skandynawski kryminał, może się rozczarować. To nie jest typowy kryminał, nie wzbraniałabym się przed zaklasyfikowaniem go jako thriller czy nawet powieść obyczajowa o konflikcie interesów, o wojnie światopoglądów, o ciemnej stronie człowieczeństwa. Można też, oczywiście, nazwać go przekombinowaną książką z kulawym przesłaniem, kolejnym eko-manifestem, opisującym walkę po złej stronie, ale to już kwestia poglądów czytelnika. Spotkałam się z określeniem dzieła Olgi Tokarczuk pt.: "Prowadź swój pług przez kości umarłych" jako historii wariatki, która mści się na ludziach za śmierć swoich psów. Ktoś, kto tak podchodzi do tematu, zaniży ocenę "Mężczyznom..." z tego samego powodu - zwierzętom poświęcono zbyt dużo uwagi, a przecież to tylko zwierzęta. 

Za możliwość przeczytania egzemplarza przedpremierowego dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Premiera książki: 24 kwietnia 2019

38 komentarzy:

 1. " jakby przez osobę, która nie darzy myśliwych zbytnią sympatią." może wyjdę na ignoranta ale nie wiem jak można osoby, które zabijają w zasadzie dla rozrywki lub tak zwanego trofea darzyć sympatią. Śmierć za wypchaną skórę lub co innego... to jest przykre :( A ta książka... no sama nie wiem co sądzić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt :)

   Usuń
  2. Niestety, w naszym (i nie tylko naszym) wciąż wielu ludzi uważa myśliwych za szlachetnych obrońców przyrody, za strażników, za ludzi z misją, którzy co prawda regulują liczbę zwierząt w lesie (jaka piękna nazwa na zabijanie), ale robią to wyłącznie ze szlachetnych pobudek, jednym strzałem, prawie bezboleśnie. I do tego mają swoje rytuały (układanie "złomu" na trupku zwierzęcia), które rzekomo mają pokazywać, jaki szacunek mają do leśnej zwierzyny. Masa ludzi wciąż się na to nabiera. No i też trzeba pamiętać, że sporo myśliwych to bogata klika, w tym sędziowie, policjanci czy inna "elyta". Szkoda tylko, że nie intelektualna. Kasa jest, ale nic prócz niej, tylko zadufanie i poczucie, że mają władzę i są lepsi od reszty ludzi.

   Usuń
  3. Już po czasie, ale dziękuję :) Wypoczęłam za wszystkie czasy, aż mi teraz trudno wrócić do rzeczywistości :)

   Usuń
  4. Ludzie chyba za dużo bajek się naoglądali i naczytali gdzie myśliwi i leśnik są szlachetni. Nie chce pakować wszystkich do jednego worka ale większość poluje bo lubi - lubi tropić, szukac, zabić a potem postawić sobie trofea... JUż kiedy o tym myślę chce mi się płakać :(

   Najważniejsze, że wypoczełaś. szkoda ze taki powrót bywa bolesny :P

   Usuń
  5. Lubią się też tym chwalić. Tylko zdają sobie sprawę, że źle to wygląda, więc chwalą się między sobą, w ukryciu, na zamkniętych forach. Co jakiś czas wypływają na światło dzienne te wypowiedzi i wtedy ludzie dowiadują się, co to za jedni i co mają w głowach. Niestety, to wciąż za mało, żeby społeczeństwu spadły klapki z oczu. Zresztą, co ja mówię, żyjemy w kraju, w którym trzeba poświęcić rzeźnię zaraz po jej zbudowaniu, żeby... nie wiem, żeby sprawnie i szybko w niej zabijano zwierzęta. Więc o czym my rozmawiamy? :/

   Usuń
  6. Niektórych nawet takie mówienie wprost nie uświadamia. Fakty, zdjęcia, filmy. mają to gdzieś, mówią że wymyslanie, itp. są osoby, które takie zachowania uważają za normalne. Człowiek zabija a potem człowiek ratuje i bije o alarm bo na wyginięciu

   Usuń
  7. Nie wiem ile w tym hipokryzji, a ile zwykłej głupoty. Ci, co uważają to za normalne, są poza moją skalą.

   Usuń
  8. Ludzka psychika jest zagmatwana

   Usuń
 2. O rany, to absolutnie nie dla mnie. Zawsze skacze mi ciśnienie jak choćby pomyślę o skrzywdzeniu zwierzęcia (poza pająkami, pająki to moi arcywrogowie - przyp. moja arachnofobia), jeśli miałabym czytać o myśliwych, których nienawidzę z całego serca, to chyba by mnie cholera wzięła. Nie, ja podziękuję, chociaż opowieść na pewno jest świetna, a okładka to rzeczywiście małe arcydzieło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Cię, miałam właśnie takie uczucia przy czytaniu. Co prawda, kiedy rozpętuje się mała wojenka, zaczyna to wyglądać nieco inaczej (co cieszy moje mściwe serduszko), no ale swoje trzeba przeczytać. To chamstwo, ta buta, to prostactwo, to też takie nasze polskie. Siedzę w kilku grupach prozwierzakowych na FB i kiedy widzę, co znowu jakiś nasz myśliwy zrobił czy powiedział, to mnie szlag trafia. To tak tępi i bezczelni ludzie, a tak bezkarni. Mam nadzieję, że kiedyś wreszcie ukręcą na siebie porządny bat.

   Usuń
 3. A ja zastanawiam się nad tytułem. Czy dostał wiernie przetłumaczony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę się tu posiłkować tylko translatorem, ale sądzę, że tak. Oryginał to "Menn som hater ulve", w guglowskim translatorze przekłada ewidentnie na mężczyzn, którzy nienawidzą wilków. Chwyt marketingowy, może trochę kłuje w oczy, ale w sumie to pasuje do fabuły. Niestety, bardzo pasuje.

   Usuń
 4. Tytuł dla mnie świetny, do środka również zajrzę, choć o myśliwych mam fatalne zdanie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie będę tu niekulturalnie pisać, co o nich myślę. Choć byłoby co pisać...

   Usuń
 5. Hmm, sięgnęłabym po tę książkę, chociaż akurat myśliwi nie zasługują na moją uwagę...
  https://okularnicawkapciach.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że zasługują i to bardzo. Trzeba im się uważnie przyglądać i patrzeć na ręce, inaczej zniszczą nam cały las. I to w imię ochrony przyrody.

   Usuń
 6. Sama też nie lubię myśliwych, więc myślę, że pod tym względem będę się zgadzać z autorem.
  Jakby spojrzeć spojrzeć na zdjęcia polskiej klitki to... można by powiedzieć że wyglądają podobnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, mamy u siebie takich samych gagatków, do tego wpływowych. Kasa rządzi światem, masz ją, to jesteś kimś - przynajmniej w oczach społeczeństwa. A że w środku tylko trociny... To już nieistotne.

   Usuń
 7. Szkoda, że wilki z powieści zagryzły osobę, która starała się walczyć o dobro zwierząt drapieżnych... Janiny Duszejko nie uważałam za wariatkę, lecz za mądrą, choć nieco zdziwaczałą kobietę. I kibicowałam jej, więc jest duża szansa, że powieść Lentha mnie zainteresuje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko to miało później swoje wytłumaczenie, ale na początku, faktycznie, wyglądało to na strasznie przykrą ironię losu. Nie mogły zagryźć kłusownika, który je przetrzebiał, tylko niewinną, życzliwą im osobę...

   Ciągle nie czytałam tej książki Tokarczuk, co jest najlepsze :) Tak samo nie oglądałam "Pokotu". Nie wiem, boję się chyba, że będę się denerwować i życzyć ludziom z tej wsi okrutnej śmierci.

   Usuń
 8. Hmmm... nie wiem czy ta pozycja jest dla mnie, ale może w przyszłości dam jej szansę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic na siłę, jak przyjdzie chęć, można sięgnąć. Ja polecam, ale jak piszę, nic na siłę :)

   Usuń
 9. Czytam i czytam i sobie myślę ... dziwna książka. Tak jak piszesz, wydaje się nie pasować do żadnego gatunku. Co do treści, sama nie wiem. Nie bardzo umiem się w niej odnaleźć. Wydaje się, jakby to była taka książka z przesłaniem, która nie bardzo wyszła autorowi;) Ale może się mylę, może po przeczytaniu stwierdziłabym, że to super powieść ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba tu jeszcze mieć na uwadze, że to moja baaardzo subiektywna opinia :) Ja zawsze wypatrzę w książce coś innego niż reszta, zwłaszcza jeśli chodzi o podejście do zwierząt. No i gdy chodzi o myśliwych, jestem bezlitosna. Tak że nie patrzyłam na tę książkę jak na jeszcze jeden kryminał, tylko na opowieść o walce obrońcy zwierząt vs myśliwi. Może ktoś niezainteresowany tym tematem stwierdziłby zupełnie co innego, że to kawał dobrego kryminału. Albo kiepścizna ;)

   Usuń
 10. Nie wiem...chyba jednak nie przekonała mnie ta pozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Propozycja książkowa, raczej tym razem nie dla mnie.
  Ale pewnie znajdę u Ciebie jeszcze coś ciekawego:)
  Tymczasem miło pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że następna zrecenzowana książka może Ci bardziej przypaść do gustu :)

   Pozdrawiam również!

   Usuń
  2. Zapraszam na mojego bloga, tam także książkowo:)

   Usuń
 12. Sięgasz po niezwykle ciekawe książki! Ta akurat kompletnie nie jest w moim typie - brutalność wobec zwierząt jest dla mnie nie tyle trudna ile całkowicie nie do zaakceptowania i najzwyczajniej w świecie nie jestem w stanie czytać takich książek.
  Toleruję fakt, że niestety nasza przyroda nie jest w stanie już sama zachowywać harmonii istnienia na bazie relacji ofiara - drapieżnik i czasami człowiek dla dobra ekosystemu jest zmuszony dokonywać trudnych decyzji. Ale to co się wydarza w tym towarzystwie już dawno przekroczyło normy i ma bardzo niewiele wspólnego z troską o naturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko ją tylko zobaczyłam, od razu napisałam do wydawnictwa z prośbą o przesłanie. I, póki co, widzę bardzo małe zainteresowanie nią w sieci, zarówno na samym Lubimy Czytać, jak i na blogach. Przykre, nie wiem czym tłumaczyć. Gdyby była słaba, to byłyby chociaż krytyczne recenzje, a tak... Może czytelnicy nie chcą takich nieprzyjemnych tematów?

   I niestety muszę zgodzić się w 100% z tym, co piszesz. Myśliwi (i coraz częściej przekonuję się, że również leśnicy, a miałam ich za prawdziwych miłośników lasu) mają pyszczki pełne frazesów, za którymi wcale nie idzie chęć ochrony zwierząt. Wcale. Ta hipokryzja bije po oczach.

   Usuń
 13. O, nie. Gdybym przeczytała tę książkę, z pewnością zaczęłabym po cichu kombinować, jak ukrócić jakiegoś myśliwego o łeb. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, jakie ja miałam fantazje! Wstyd pisać :/

   Usuń
 14. Odpowiedzi
  1. Nie każdemu to podejdzie. Może coś innego u mnie Ci się spodoba :)

   Usuń